Čo je BIO MED a prečo je jeho cena vyššia?

Rozdiel medzi klasickým medom a BIO medom je na prvý pohľad a ochutnanie niekedy minimálny. Ale to je len prvé zdanie. BIO med sa môže produkovať len v takých oblastiach, kde sa v dolete včiel intenzívne nepestujú poľnohospodárske rastliny, z ktorých by mohli včielky znášať peľ alebo nektár. V bližšej oblasti nemôže byť ani rozvinutý priemysel, aby neznečisťoval prostredie, ktoré musí byť čisté, nepoznačené ľudským znečistením. V tejto oblasti sa nemôžu používať ani rôzne chemické  postreky a iné látky na ochranu rastlín, ktoré by taktiež mohli  znehodnotiť prostredie a zdroj nektáru. Vosk, z ktorého sú vyrobené medzistienky, ktoré následne  včielky používajú na stavbu plastoch, môže byť len z vlastnej produkcie a taktiež sa vyrábajú doma. Na zimné zakrmovanie včiel sa používa len ich vlastný med, aby sa prípadný cukor nemohol dostať do medu, a tak ho znehodnotiť. Úle sa nesmú natierať žiadnymi chemickými farbami. Pri chove včiel sa nesmú používať bežné liečivá , ale len prírodné. V týchto oblastiach, kde sa môže produkovať tento med, sú aj nižšie výnosy medu a ešte veľká časť z nich musí ostať včielkam na zimné zakŕmenie. Preto je tento med pomerne drahý a vzácny. Dá sa povedať, že je to med presne taký,  aký sa konzumoval na našom území najmenej  pred  storočím a skôr. Je to BIO med nepoznačený a nepoškodený ľudskou činnosťou. A takýto kvalitný  BIO med vám ponúkame.

 

Prvý  slovenský BIO MED

V roku 2015 sme našu prevádzku na balenie a spracovanie včelích produktov zaregistrovali na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom poľnohospodárskom úrade a následne podpísali zmluvu so spoločnosťou pre kontrolu a certifikáciu v ekologickej poľnohospodárskej výrobe NATURALIS SK s.r.o. pre spracovanie produktov  z ekologickej poľnohospodárskej výroby /EPV/. Potom následne došlo k dohode o vzájomnej dlhodobej spolupráci našej včelej farmy MEDAR a včelej farmy BIOAPIS SK z Brezovice, ktorá je výlučne zameraná na produkciu BIO medu. Svoje včelstvá má umiestnené na včelniciach v Levočských vrchoch v ochrannom pásme  I. a II. stupňa.

Med z tejto včelnice sa balí len v našej prevádzke a následne sa uvádza na trh pod našou značkou. K spojeniu týchto dvoch fariem došlo kvôli tomu, aby  naše najkvalitnejšie medy  zo Slovenska, ktoré patria aj v počte získaných svetových ocenení k tým najoceňovanejším vo svete, sa mohli ponúknuť pod jednou silnou  a v kvalite bezkonkurenčnou značkou.