Úvodná strana

 

\"\"

Pridajte si nás aj na Facebooku


» Peľ

Vznik:Peľ vzniká v samčom pohlavnom orgáne kvetu - peľnici za účelom oplodnenia blizny. Je hlavným zdrojom bielkovín pre včely a plod. Pri jeho zbere ho lietavka prenáša na 3. páre nôh, kde vytvára tzv. obnôžky, ktoré po prílete prenechá na spracovanie mladuškám. Tie peľ vrstvia do buniek plástov, utláčajú ho hlavou a po naplnení buniek do 2/3 ho zalejú vrstvičkou medu. Obnôžkový peľ má v porovnaní s natívnym peľom rastlín zmenené vlastnosti, je sladší a stráviteľnejší. Získavanie a manipulácia:Peľ sa včelám odoberá najčastejšie pomocou peľochytov. Peľochyty - stierače peľu - sú plastové alebo plechové dosky s vŕtanými otvormi o priemere 5 mm, ktoré sa vkladajú do letáčového otvoru. Otvory bývajú kruhové, príp. polkruhové so zárezmi. Pod doskou je uložený zásobník prikrytý pletivom., do ktorého padajú obnôžky peľu. Peľ na zvláštne účely sa získava aj jeho vykrajovaním z buniek plástov, príp. ručným zberom z liesky. Obnôžkový peľ sa musí sušiť, pretože čerstvý by sa nedal skladovať, obsahuje 20-25% vody. Suší sa na lieskach z hustým pletivom na obsah vlhkosti 8%. Potom sa čistí a ukladá do plastových sáčkov, alebo do hermeticky uzatvárateľných nádob. Chemické zloženie:bielkoviny: 14 - 55%
cukry: 15 - 30%
tuky: 0,1 - 5%
voda (v čerstvom peli): 20-25%
ďalej enzýmy, vitamíny, popoloviny, nukleové kyseliny, organické kyseliny, farbivá.
Kontrola kvality:Peľ má pochádzať z oblastí bez použitia pesticídov, má mať vlhkosť pod 8%, pH 4 až 6. Využitie:Potravinárske: v natívnom stave, ako prídavok do cereálnych výrobkov, tyčiniek, sladkostí, medu, masla. Peľ obsahuje všetky pre človeka nevyhnutné esenciálne aminokyseliny, má viac proteínov, minerálov a vitamínov ako mäso.
Liečebné: najmä problémy s prostatou, podporná zložka iných liekov. Preventívne sa dávkuje 20 g peľu denne na celkové povzbudenie organizmu.
Podnecovanie včelstiev a čmelích kolónií: v čase nedostatku bielkovinovej výživy.
Kozmetické: najmä pleťová kozmetika.
Mechanické opeľovanie a monitoring znečistenia prostredia.

YjliYjg