Úvodná strana

 

\"\"

Pridajte si nás aj na Facebooku


» Včelí jed

Vznik:Včelí jed je sekrétom jedovej žľazy robotníc. Sústreďuje sa v jedovom vačku včely-robotnice, odkiaľ sa zložitým žihadlovým aparátom vpravuje do tela nepriateľa. Ak je včela mladšia ako 21 dní, po vyprázdnení jedového vačku sa jej vytvorí nový jed. Pri teplokrvných živočíchoch, vrátane človeka, kontraktilná koža uväzní žihadlo v mieste vpichu, dochádza k vytrhnutiu celého žihadlového aparátu a následnému úhynu včely. Tvorbu jedu podmieňuje prítomnosť bielkovín (peľu) v potrave. Získavanie a manipulácia:Včelí jed získavame pomocou odoberacích rámikov vybavených odporovými drôtmi, pod ktorými je gumenná podložka, pijavý papier a tvrdý podklad. Odoberací rámik umiestnime pred letáč a napojíme na elektrický zdroj (12 V batéria) s induktorom napätia (na 250 V). Odber žihadiel trvá 20 až 30 minút v skorých ranných hodinách, keď sú staršie robotnice ešte v úli. Treba rátať s vysokou útočnosťou včiel. Nové metodiky sú založené na princípe získavania včelieho jedu bez odobratia žihadlového aparátu. Uskladňuje sa vysušený v tmavých hermeticky uzavretých liekovkách, na bezpečnom mieste, ide o vysokotoxickú látku.Fyzikálne vlastnosti:Farba: Bezfarebná kvapalina, na vzduchu rýchlo vysychá na šedobiele priezračné kryštáliky.
Aróma: príjemná, chuť kyslo-horká.
pH: 5,0 - 5,5.
Chemické zloženie:Sušina: 15-30%, v rámci sušiny:
60% bielkoviny, predovšetkým mellitín, ďalej apamín, MCD-peptid atď.
40% ostatné látky ako voľné aminokyseliny (histamín, serotonín), cukry (glukóza a fruktóza), enzýmy (fosfolipáza A, hyaluronidáza), prchavé látky.
Kontrola kvality:Vykonáva farmaceutický priemysel, často sa separujú jednotlivé chemické zložky jedu. Legislatíva zatiaľ nejestvuje, najčastejšie sa stanovuje obsah melitínu, apamínu a histamínu.Využitie:Lekárske: pri zápalových reumatických procesoch, zápaloch kĺbov, šľachových systémov, chronických bolestiach chrbta, neuralgii trojklanného nervu, poruchách pohybového aparátu, na desenzibilizáčnú liečbu proti nežiadúcim reakciám. Aplikuje sa vo forme mastí (u nás Virapin), inhaláciou, vpichom živou včelou, injekčne. Treba pamätať na alergikov, u ktorých môže dôjsť až k anafylatickému šoku za príznakov zlyhania základných životných funkcií.

ZThiM2N